Copyright 2024 - Custom text here

Głównymi problemami kamiennogórskiego zalewu, które w konsekwencji doprowadziły do zakazu kąpieli są postępujący proces eutrofizacji i związane z nim zakwity wody, zalegająca spora ilość mułu i występujące w zalewie duże ilości związków chemicznych (w tym chlorków, fosforanów i azotanów).

 

Prace na zlecenie kamiennogórskiego urzędu miasta realizuje firma ACS Poland, specjalizująca się m.in. w innowacyjnych ekologicznych technologiach w zakresie ochrony środowiska. Ich efektem ma być zmniejszenie ilości biogenów występujących w wodzie, redukcja osadu dennego, poprawa warunków tlenowych, likwidacja zakwitów glonów i sinic oraz zabezpieczenie zbiornika przed powstawaniem odorów gnilnych. Odpowiednie wprowadzenie preparatów mikrobiologicznych do zbiornika jest połączone z dodatkowym napowietrzeniem wody, co jest ważne w miesiącach letnich. Dzięki temu stabilizują się warunki termiczno-tlenowe w wodzie.

Ponadto, preparaty używanie do rekultywacji są całkowicie bezpieczne i nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek ograniczeń w korzystaniu ze zbiornika czy terenów wokół.

Częściowe efekty pracy tj. likwidacja odorów czy wzrost przejrzystości powinny być widoczne jeszcze w trwającym sezonie letnim. Pełna weryfikacja założonych efektów oczyszczania nastąpi w przyszłym roku Niewykluczone, że jeżeli zostaną one osiągnięte, Miasto podejmie się oceny jakości wody przy plaży pod kątem możliwości dalszego oczyszczenia, aż do stanu, umożliwiającego ponowną kąpiel w zalewie. Do takich planów należy podchodzić jednak bardzo ostrożnie, czekając cierpliwie na efekt obecnych prac.

http://www.kamiennagora.pl/pl/aktualnosci/rozpoczelo-sie-czyszczenie-zalewu.html

f t g