Copyright 2024 - Custom text here

 

Autorska, sprawdzona metoda

Zabieg na jeziorze przeprowadziła firma ACS Poland. - Najprościej rzecz ujmując, oczyszczamy Jezioro Kozienickie za pomocą biologii. Używamy różnych preparatów mikrobiologicznych, które w naturalny sposób oczyszczą wodę, zlikwidują muł i zmniejszą zakwity glonów. (...) Mamy opracowane kilkanaście autorskich preparatów mikrobiologicznych, działających na różne źródła zanieczyszczeń w zbiornikach. To miliardy mikroorganizmów, nie tylko bakterii, które ze sobą współdziałają - mówi dr. inż. Marcin Sitarek, z-ca prezesa ACS Poland ds. badań i rozwoju.

Sam zabieg trwał dwa dni. Co ważne, jest on całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. Nie wymaga ani zamykania zbiornika na czas trwania działań ani tym bardziej karencji po ich zakończeniu. Jest też tańszy i zdrowszy od zabiegów mechanicznych czy chemicznych.

Pierwsze efekty zobaczymy za 4-6 tygodni po jego zakończeniu. - Biologia potrzebuje czasu, tutaj nic nie dzieje się od razu. Zanim mikroorganizmy zagospodarują to wszystko co tu jest, musi minąć trochę czasu. Pełną kontrolę efektów i ocenę działań można przeprowadzić dopiero po upływie 12 miesięcy - to musi być pełen cykl. Kiedy miną wszystkie pory roku, będziemy mogli dopiero odpowiedzieć na pytania czy mikroorganizmy dobrze zasiedliły środowisko i czy wykonały swoją pracę - wyjaśnia Sitarek.

 

Sprawdzeni fachowcy

Firma ACS posiada ogromne doświadczenie w podobnych zabiegach. To interdyscyplinarny zespół, prowadzony przez fachowców z całego kraju - wśród ich współpracowników są naukowcy m.in. z AGH w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego czy Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.

- Oferujemy ekologiczne usługi w zakresie ochrony środowiska, jednym z nich jest właśnie biologiczna rekultywacja zbiorników wodnych. We wszystkich naszych technologiach zastosowanie mają tylko środki biologiczne, wolne od GMO. Na dzień dzisiejszy mamy zrekultywowane ponad 350 zbiorników wodnych w Polsce, m.in. w Siedlcach czy w Siemiatyczach - one nie nadawały się do kąpieli, a dziś mają pierwszą klasę czystości wody - podkreśla Przemysław Karwowski, prezes zarządu.

Co ciekawe, ACS jako jedyna Polska firma miała okazję wziąć udział - na zaproszenie władz Kazachstanu - w testach państwowych na wyłonienie przedsiębiorstwa, które zajmie się rekultywacją jeziora Mały Taldykol (o powierzchni 610 ha) w pobliżu Astany. - Zdaliśmy te testy, teraz czekamy na wyłonienie wykonawcy. To duży sukces polskiej firmy, bo do tej pory na Wschodzie korzystano głównie z usług Niemców, Francuzów czy Amerykanów - słyszymy od przedstawicieli firmy.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dyrektor Marcin Zmitrowicz już dziś zaprasza miłośników wypoczynku nad wodą. Sezon kąpieliskowy startuje lada dzień.

Sezon tuż, tuż

Lada dzień rozpocznie się sezon kąpieliskowy nad Jeziorem Kozienickim. - Tradycyjnie rozpoczynamy pierwszego dnia wakacji, w tym roku jest to 24 czerwca i potrwa do 3 września, do zakończenia kozienickiego lata. Oczywiście będą ratownicy i zadbamy o bezpieczeństwo naszych kąpiących. Już dziś serdecznie zapraszamy - mówi Marcin Zmitrowicz.

http://www.kozienice24.pl/nowosci,top,1,1,jezioro_kozienickie_bedzie_jeszc,5295.html

f t g